Zdědil jsem les

Zdědil jsem les. Jak s ním naložit?

Získali jste les v dědictví a nevíte si rady, co s ním? V následujícím článku probereme možnosti, co s lesem dělat a jak si poradit s dědickým řízením.

Dědické řízení

Dozvěděli jste se, že součástí dědictví bude lesní pozemek? Určitě vyčkejte, až vás osloví notář. Ten vám bude přidělen a na jeho výběr nemáte vliv. Nikam nespěchejte, notář vám vše kolem dědického řízení vysvětlí a vše zařídí. Nicméně ještě před započetím dědického řízení můžete začít vyjednávat s lesními společnostmi, které se o lesy, jejich těžbu či prodej starají.

Zdědil jsem les. Co s ním?

Pokud nejste z oboru lesnictví, patrně nevíte, jak se o les starat, nebo jak s lesem naložit. Máte v zásadě dvě možnosti. Buďto si les ponecháte a stane se pro Vás pravidelným zdrojem příjmů z těžby dřeva. Druhou možností je les prodat.

Ponechat si les a provádět těžbu dřeva

Těžba dřeva může být zajímavým zdrojem financí a zároveň pořádnou porcí starostí. Musíte si uvědomit, že těžbu dřeva lze provádět pouze za určitých okolností v závislosti na lesním hospodářském plánu nebo osnově. Vždy se ale bavíme o desítkách let.

Vlastnictví lesa, ostatně jako jakékoliv jiné vlastnictví, sebou nese i určitá rizika a povinnosti. Jedním z rizik je napadení lesa kůrovcem. Pokud se problémy s kůrovcem týkají i Vás, tak v článcích Problémy s kůrovcem? Jak zpracovat kůrovcové dřevo a Les pod tíhou kůrovce neprodávejte pod cenou naleznete rady jak postupovat. Zajímavým zdrojem informací je i portál nekrmbrouka.cz. Nabízí celou řadu materiálů k pochopení principů boje s kůrovcem.

Pokud k lesu přistupujeme jako k dlouhodobé investici, pak je budoucí těžba dřeva její návratností.

Chcete-li se do těžby lesa pustit, je rozhodně správné oslovit odbornou lesní společnost. Nejen že je těžba dřeva ve velkých objemech velice náročná, ale i odborná a nebezpečná činnost. Důležitá je i následná znalost obnovy lesa po těžbě, výsadba nových stromů atd. Více k tématu těžby a výkupu dřeva naleznete v tomto článku.

Prodej lesa za dobrou cenu

Pokud víte, že nechcete les jako dlouhodobou investici, pak je nejlepší možností les prodat. Cena prodeje solidní lesní společnosti by měla zahrnovat cenu lesního pozemku, ale i stromů, tedy dřeva, které v lese stojí. Určitě se neobracejte na realitní makléře. Jejich odborností jsou nemovitosti. Lesní pozemky a lesy jsou ale mnohem složitější téma, které zahrnuje jak cenu lesního pozemku, tak cenu samotného dřeva, které se v lese nachází. Rozhodně se vyplatí před prodejem lesa získat více informací. Ty k tématu prodeje lesa naleznete například v tomto článku.

 

Jak naložit se zděděným lesem?
Zdědil jsem les. Jak naložit se zděděným lesem?

Články o prodeji lesa a těžbě dřeva

cesta v lese 600

Prodej lesa – jak na prodej lesa za nejlepší cenu

Vlastníte les a rozhodli jste se pro jeho prodej, respektive prodej lesa i s pozemkem? Dáme Vám pár rad a tipů, jak prodej lesa realizovat a nedat se napálit.

Kurovec 600

Les pod tíhou kůrovce neprodávejte pod cenou

Každý vlastník lesa napadeného kůrovcem má pochopitelně stejné povinnosti a někdy i úvahy. Les s kůrovcem prodat, nebo se kůrovce zbavit těžbou dřeva a nejlépe na tom vydělat.

obnova 600

Obnova lesa, či založení lesa nového? Jak na to?

Rádi byste na svém poli či louce založili nový les? Musíte počítat s určitým stupněm administrativy a potřebou dodržet konkrétní termíny.

Povinnost 600

Šest povinností majitele lesa, na houby do vlastního i s ostatními

Nevíte, jaké čekají povinnosti majitele lesa, a máte zdědit les anebo naopak aktivně přemýšlíte nad jeho koupí?

Potřebujete prodat,
nacenit, nebo vytěžit les?

Potřebujete prodat,
nacenit, nebo vytěžit les?

Potřebujete prodat,
nacenit, nebo vytěžit les?