Les pod tíhou kůrovce neprodávejte pod cenou
Každý vlastník lesa napadeného kůrovcem má pochopitelně stejné povinnosti a někdy i úvahy. Les s kůrovcem prodat, nebo se kůrovce zbavit těžbou dřeva a nejlépe na tom vydělat. Na vytěženém pozemku pak pro své děti nechat vyrůst stromy nové. Máte-li obavu, že váš les napadne kůrovec, či se do něho už zakousl, a nevíte, jak jednat, jsme připraveni vám pomoci. Začněte kontaktním formulářem. Tento stručný článek vás po úvodu o kůrovci nasměruje na správná místa a rozhodnutí.
Proč se přemnožil kůrovec?
Hlavní příčiny přemnožení kůrovce jsou jasné. Dlouhé období sucha a vysoké teploty. To jsou dva faktory nejvíce napomáhající rozmnožování kůrovce.
Lýkožrout smrkový „pažravec kůrovcový“
Lýkožrout smrkový je odborný název kůrovce, který napadá především stromy oslabené a zničené (např. polomy, vichřice).
Když strom odumírá, nemá šanci se proti útoku kůrovce bránit. Kůrovec postupně napadá i okolí celého lesa.
Důsledkem může být přemnožení kůrovce, jehož úspěch povzbudí ve větší chuti. Začne napadat i zdravé stromy. V této chvíli je boj s kůrovcem obvykle podobný boji s větrnými mlýny. I tak je v této situaci pro záchranu lesa stále možné konat. Když nic neděláte, hrozí vám tučný postih.
Kůrovec se po obvykle klidné zimě začíná znovu rojit v dubnu a květnu. V těchto měsících musíte mít už zavedena preventivní opatření. Chcete-li pomoci, ozvěte se nám.
Jak proti kůrovci bojovat?
I v lese je stejné pravidlo: nejúčinnějším bojem je vždy prevence. Ta v případě napadení kůrovcem spočívá ve využití feromonových lapačů. Škůdci do nich vlétnou bez možnosti dostat se ven.
Efektivní jsou také trojnožky, tedy kusy dřeva postavené ve trojici na výšku. Obsahují otrávené „krmivo“ pro brouky. Podobnou funkci jako trojnožky mohou plnit i tzv. lapáky. Často jsou pro ně využívány odumřelé kmeny stojících stromů. Opět naplněné otrávenými přípravky, které škůdcům chutnají – ve váš prospěch naposled.
Jak zachránit strom napadený kůrovcem?
Smutné, ale přírodou dané. Kůrovce z napadeného stromu už nedostanete. Ovšem tomuto vylétajícímu škůdci z odumřelých stromů můžete zamezit v šíření.
Naprosto zásadním krokem v zamezení dalšího šíření kůrovcové kalamity je izolace zdravých stromů od napadených.
Co se stromy napadené kůrovcem
Stromy, které již podlehly kůrovci, je nutno urychleně pokácet.
Kůrovcové dřevo nelze nechat bez úpravy ležet v lese jako běžné dřevo. Ihned po pokácení je nutné jej asanovat. Poté v co nejkratším lese provést vyvážku dřeva.
V zimě je možné kůrovcové dřevo odvézt ke zpracování ihned po pokácení bez nutné asanace. Odpadne vám tedy poměrně velký kus práce. Ochranu lesa proti kůrovci je proto ideální provádět celoročně. Na těžbu dřeva je ideální si vyhradit zimu.
Jak asanovat kůrovcové dříví?
Asanace spočívá v ošetření dřeva napadeného kůrovcem buď mechanickou anebo chemickou cestou.
Mechanická asanace
Základem mechanické asanace je oloupání kůry buď ručně s pomocí škrabáku anebo některým z technologicky dostupných postupů – harvestorem, odkorňovacím strojem, s pomocí adaptéru na motorovou pilu, apod… V průběhu odkorňování dochází k postupnému úhynu jak brouků, tak larev.
K odkornění by v teplých měsících roku mělo docházet ještě v lese, aby se při převozu kůrovec z vytěženého dříví nevyrojil a nenapadl ostatní porosty. Transport kůrovcového dříví bez asanace tedy bývá umožňován pouze na krátké vzdálenosti. Anebo jak bylo řečeno v zimě, kdy kůrovec není aktivní.
Chemická asanace
Nemáte-li dostatek strojního vybavení anebo rukou pro zajištění mechanické asanace, můžete vsadit na asanaci chemickou. Ta ale není 100% účinná. Skrz náročný proces se hodí spíše pro drobné vlastníky lesa, kteří těží nižší objemy dřeva.
Chemická asanace spočívá v postřiku kůry napadených stromů chemickým přípravkem. Ten kůrovec otráví v momentě, kdy si začne prokousávat výletový otvor, jímž se má dostat ven. Pokud tedy kůrovec zůstane v bezpečí napadeného stromu anebo chytře ušetří námahu a využije již prokousaný výletový otvor jiného brouka, nic se mu při chemické asanaci nestane.
Podle statistik je takto schopná přežít zhruba 1/3 všech brouků na napadeném stromě.
Právě ty je možné pochytat do insekticidních sítí, které rovněž patří k nástrojům chemické asanace. Jde o síť z umělé hmoty napuštěnou insekticidem, do které se zabalí pokácené kmeny. Využít lze i obyčejnou fólii, do které dřevo vzduchotěsně zabalíte. Pozor na její poškození hlodavci a dalšími lesními živočichy.
Prodat les s kůrovcem je rozum, ne ostuda
Je toho na vás příliš? Jeví-li se vám nejschůdnější možnost vyřešení problému s kůrovcem prodej, pak věřte, že to je standardní postup téměř každého vlastníka lesa.
Prodat les pod tíhou kůrovce k těžbě dřeva je rozumné rozhodnutí. Prodat les můžete s pozemkem, nebo jen les nastojato k těžbě. Nevnímejte to jako svoji vnitřní prohru. Obzvlášť‘, když chcete svůj čas trávit lépe, bez výdajů na údržbu lesa.
Neprodávejte les napadený kůrovcem pod cenou
Možná si podle ostatních prodávajících vlastníků myslíte, že svůj les s kůrovcem musíte prodat také pod cenou. Nedělejte tuto chybu také. I v kůrovcovém lese roste dřevo, které má svoji hodnotu. Za svůj les musíte dostat adekvátně zaplaceno. Obraťte se při prodeji svého lesa na férové odborníky. Nechte si nacenit les i s pozemkem i les k těžbě. Mějte obě nabídky pro svou představu. Jedině tak budete mít jistotu, že svůj les prodáváte za nejvyšší možnou cenu.
Aktuální informace o kůrovcové kalamitě
Kde je kůrovec, snadno zjistíte pomocí projektu Kůrovcová mapa, je dostupný online. Snadno dohledáte například vykácené holiny i plochy nově detekovaných souší. Díky mapě víte, kde kůrovec řádil, případně, zda i vašemu lesu hrozí kůrovcová kalamita.
Dalším z užitečných online projektů je kurovcoveinfo.cz. To poskytne monitoring aktuální situace i prognózu nadcházejícího vývoje.
Potřebujete-li praktickou pomoc odborníků, můžete oslovit Českou komoru odborných lesních hospodářů. Specialistů na řešení kůrovcové kalamity dostatek.
Zajímavý je i portál nekrmbrouka.cz. Nabízí celou řadu informačních materiálů k pochopení principů boje s kůrovcem.