Prodej lesa

Prodej lesa – jak na prodej lesa za nejlepší cenu

Vlastníte les a rozhodli jste se pro jeho prodej, respektive prodej lesa i s pozemkem? Dáme Vám pár rad a tipů, jak prodej lesa realizovat a nedat se napálit. Pokud se ve vašem lese chystáte pouze na těžbu dřeva a lesní pozemek si chcete ponechat, přečtěte si tento článek.

Proč les prodávat?

Lesy, ale třeba i zemědělské pozemky, jsou pro mnohé problematikou, ve které se neorientují. Dejme tomu, že jste les zdědili a nemáte ponětí, jak s ním naložit. Pro člověka, který se v lesnictví nepohybuje představuje takový lesní pozemek spíše zátěž a hromadu starostí. O lesy je třeba se ze zákona starat, předcházet kůrovcovým kalamitám, polomům a podobně. Patrně i proto přemýšlíte o jeho prodeji. Prodej lesa může být nadto velice lukrativní a přinést Vám slušný finanční obnos.

Na co si dát pozor, když chcete prodat les?

Určitě je dobré vědět, v jakém katastru les leží a znát číslo parcely. Tyto informace potřebuje znát každý, kdo Vám mám les nacenit. Dále je dobré vědět, na koho se s prodejem obrátit. Cenné jsou i informace o stavu lesa z posledních let, například objem těžeb.

Realitní kancelář není dobrá volba při prodeji lesa

Převažuje názor, že když prodáváme jakoukoli nemovitost, obracíme se na odborníky. Při prodeji lesa Vás asi jako první napadne realitní kancelář. Pozor, ačkoli je určitě rozumné, nechat si při prodeji nemovitostí pomoct od profesionálů, realitní makléři nejsou v případě prodeje lesa těmi správnými odborníky. Realitní makléř umí posoudit cenu pozemku podle obvyklých kritérií. Kvalitu a především cenu lesa ale umí odborně posoudit pouze lesní společnosti, které se prodejem lesa zabývají.

Solidní lesní společnost Vám nabídne více než realitní makléř.

Realitní makléř je placen formou provize. Jeho zájmem je uskutečnit prodej v co nejkratším čase, přičemž Váš pozemek prodává třetí straně. Naproti tomu lesní společnost, která lesy vykupuje, tak činí pro to, aby v lese hospodařila a starala se o něj. Solidní lesní společnost Vám navíc zaplatí předem, respektive v okamžiku, kdy jejich odborný personál les ocení, tzn. odhadne potenciál lesního pozemku pro další hospodaření, a především spočítá cenu lesa, respektive dřevní zásoby, která aktuálně v lese je.

Je tedy jasné, že lesní společnosti se o les zajímají jako o celek, nikoli jen jako o parcelu, kterou je třeba rychle přeprodat někomu dalšímu.

Jak s prodejem lesa začít?

Solidní lesní společnost Vám poradí, jak s prodejem začít, jaké dokumenty pro prodej lesa budete potřebovat a vše vám pomůže připravit. Solidní lesní firma Vám nadto na své náklady zajistí právní poradenství a provede vás papírováním a razítky, zařídí změny v katastru a podobně.

Dobrým znamením je, když vám lesní společnost zaplatí hned při převodu lesa v katastru nemovitostí. Není důvod, abyste z nějakého důvodu čekali. Některé společnosti například chtějí platit až v momentě, kdy provedou těžbu a dřevo odvezou. Dobrým znamením je, když lesní společnost pracuje pro velké, nebo státní firmy. Taková společnost bude bezúhonná a s dobrou historií.

Prodel lesa je často tím nejlepším řešením
Prodel lesa je často tím nejlepším řešením

Shrnutí závěrem

Chcete realizovat prodej lesa? Obraťte se na solidní lesní firmu, která lesům a výkupu lesa rozumí. Nebojte se pokládat otázky:

Jak mi spočítáte cenu mého lesa?

Jak bude obchod probíhat?

Jak se bude realizovat platba?

Jaké další služby nabízí?

 

Věříme, že s těmito radami prodej vašeho lesa proběhne hladce a získané peníze budete moci dále investovat.

Články o prodeji lesa a těžbě dřeva

těžba dřeva 600

Těžba lesa – Jak těžbu zařídit a nenadřít se?

Máte les a potřebujete zajistit těžbu dřeva? Poradíme vám, jak na to a na co si dát pozor.

Kurovec 600

Les pod tíhou kůrovce neprodávejte pod cenou

Každý vlastník lesa napadeného kůrovcem má pochopitelně stejné povinnosti a někdy i úvahy. Les s kůrovcem prodat, nebo se kůrovce zbavit těžbou dřeva a nejlépe na tom vydělat.

obnova 600

Obnova lesa, či založení lesa nového? Jak na to?

Rádi byste na svém poli či louce založili nový les? Musíte počítat s určitým stupněm administrativy a potřebou dodržet konkrétní termíny.

Povinnost 600

Šest povinností majitele lesa, na houby do vlastního i s ostatními

Nevíte, jaké čekají povinnosti majitele lesa, a máte zdědit les anebo naopak aktivně přemýšlíte nad jeho koupí?

Potřebujete prodat,
nacenit, nebo vytěžit les?

Potřebujete prodat,
nacenit, nebo vytěžit les?

Potřebujete prodat,
nacenit, nebo vytěžit les?