těžba dřeva

Těžba lesa – Jak těžbu zařídit a nenadřít se?

Máte les a potřebujete zajistit těžbu dřeva? Poradíme vám, jak na to a na co si dát pozor.

Těžba dřeva prováděná samo-těžbou je ve velkých lesních plochách velice náročná a nebezpečná. Bez moderní těžební techniky je to úkol, který stěží zvládnete.

Těžbou dřeva se zabývají odborné lesní společnosti

Abyste rychle a efektivně získali peníze za dřevo, které v lese máte, využijte služeb některé ze solidních lesních firem. Ty mají k dispozici těžkou techniku pro těžbu. Důležitá je i odbornost, kontakty na dřevo-zpracovatele, úklid lesa po těžbě dřeva a následná výsadba nových stromů. To vše Vám solidní lesní firma zajistí na míru.

Jsou již stromy ve vašem lese dost vzrostlé, aby se provedla těžba dřeva?

První, co vás asi napadne, je otázka, jestli je již ten správný čas provést těžbu dřeva ve vašem lese. I na to vám odborná lesní firma dá odpověď. Když takovou firmu oslovíte, pošlou k vám do lesa odborný personál, který les prohlédne a následně pošle odhad k těžbě. Roli hraje mnoho faktoru, od možností daného lesního plánu / osnovy, podmínkách dané lokality, složení dřevin až po zdravotní stav lesa. Odborná lesní společnost udělá odhad na míru přímo pro Vás.

Solidní lesní firma platí předem

Solidní firmu poznáte tak, že jakmile zhodnotí Váš les, připraví vám smlouvu a platí ještě před započetím těžby dřeva, nikoli až po provedení těžby v lese. Nebojte se oslovit více firem, pokud vám podmínky nevyhovují.

Dobrým znamením je, když lesní firma spolupracuje s velkými státními podniky, jako jsou Lesy ČR. Taková firma musí být bezúhonná, se solidní historií a dobrými cenami.

Těžbou dřeva to nekončí

Samozřejmostí je, že solidní těžařská lesní společnost po těžbě dřeva v lese uklidí. Standardem je, že vám nabídne komplexní servis při obnově lesa. Vytěžené plochy připraví před zalesněním nebo pro přirozenou obnovu lesa, odstraní starý klest i další těžební zbytky a podle potřeby pomůže provést chemickou či mechanickou přípravu k zalesnění. V úzké spolupráci s lesním hospodářem připraví plán k zalesnění, aby váš les prospíval a přinesl potenciál další těžby dřeva. V dnešní době je potřebné sázet stromy s ohledem na změny klimatu a odolnost vůči suchu.

Pokácené stromy
Těžba dřeva je práce pro profesionály

Shrnutí závěrem

  • Ověřte si solidnost lesní společnosti
  • Chtějte platbu předem
  • Požadujte úklid po těžbě dřeva
  • Využijte nabídky na výsadbu dřevin pro budoucí těžbu dřeva

 

Nebojte se pojmenovat své požadavky. Váš les je nejen zdrojem peněz z těžby dřeva, ale i investicí do budoucna. Výsadba odolných dřevin, ohleduplná těžba a další faktory určují, jakou cenu bude mít Váš les i v budoucnu, až těžba dřeva skončí.

Články o prodeji lesa a těžbě dřeva

cesta v lese 600

Prodej lesa – jak na prodej lesa za nejlepší cenu

Vlastníte les a rozhodli jste se pro jeho prodej, respektive prodej lesa i s pozemkem? Dáme Vám pár rad a tipů, jak prodej lesa realizovat a nedat se napálit.

Kurovec 600

Les pod tíhou kůrovce neprodávejte pod cenou

Každý vlastník lesa napadeného kůrovcem má pochopitelně stejné povinnosti a někdy i úvahy. Les s kůrovcem prodat, nebo se kůrovce zbavit těžbou dřeva a nejlépe na tom vydělat.

obnova 600

Obnova lesa, či založení lesa nového? Jak na to?

Rádi byste na svém poli či louce založili nový les? Musíte počítat s určitým stupněm administrativy a potřebou dodržet konkrétní termíny.

Povinnost 600

Šest povinností majitele lesa, na houby do vlastního i s ostatními

Nevíte, jaké čekají povinnosti majitele lesa, a máte zdědit les anebo naopak aktivně přemýšlíte nad jeho koupí?

Potřebujete prodat,
nacenit, nebo vytěžit les?

Potřebujete prodat,
nacenit, nebo vytěžit les?

Potřebujete prodat,
nacenit, nebo vytěžit les?